6. KOSMOS-NEWS PARTY

SE USKUTEČNILA V TERMÍNU 2. - 4.6.2006
V PARDUBICÍCH (LÁZNÍCH BOHDANEČ)


KOSMOS-NEWS PARTY 2006:
DVA KOSMONAUTÉ, PLNÉ SÁLY A NABITÝ PROGRAM

Středobodem šestého ročníku mezinárodního setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY 2006 byla návštěva prvního československého/českého kosmonauta pana Vladimíra REMKA a prvního německého kosmonauta pana Sigmunda JÄHNA.

Stejně jako v předcházejících letech se hlavní část programu odbývala v prostorách hotelu TECHNIK Vítka Formánka. Letos však pro páteční podvečerní besedu kosmonautů s veřejností byl využit i velký sál Lázeňského domu Léčebných lázní Bohdaneč. A třetím, tradičním místem programu byla jako každoročně restaurace “Pod radnicí” kde probíhala neformální část večerního posezení s pivem, kosmonautikou a dobrým jídlem…

V pátek 2.června byl přednáškový maratón zahájen hodinovým shrnutím marsovské expedice roverů Spirit a Opportunity Mirka Káni. A potom již následoval přesun do nedalekého Lázeňského domu na hlavní bod pátečního podvečera – besedu s kosmonauty Vladimírem Remkem a Sigmundem Jähnem.
V té době si již kosmonauté, v doprovodu organizátorů KNP, ředitele Léčebných lázní Bohdaneč, starostky a místostarostky města Lázně Bohdaneč, prohlíželi areál Léčebných lázní Bohdaneč – a následně si při neformální večeři zajímavě popovídali a zavzpomínali na časy, kdy oba kosmonauté, ještě jako “obyčejní” piloti, již tato místa navštívili.
Sál Lázeňského domu zatím praskal ve švech. V původních plánech se počítalo s účastí zhruba 100 účastníků besedy, pro jistotu se do sálu připravilo ale téměř 120 židlí. Konečná dosažená účast zhruba 150 posluchačů však znamenala obsazení i všech okenních parapetů a téměř ochromila i provoz sousední kavárny.
Besedu moderoval vynikajícím způsobem nám všem velice dobře známý Tomáš Přibyl – a během více 1,5 hodiny se posluchači dozvěděli od obou kosmonautů mnoho zajímavého z jejich života, přípravy na kosmický let i vzpomínek z kosmu. Vladimír Remek vyprávěl jak na orbitální stanici obraceli fotografie Husáka a Brežněva obličejem ke “zdi” stanice, Sigmund Jähn potvrdil, že kosmická strava chutná opravdu jako seno (do a z němčiny tlumočil výborně Julius Cacka), oba kosmonauté přiznali, že i oni, podle “gagarinovské” tradice, počůrali zadní kolo autobusu který je vezl na startovací rampu. V příjemné atmosféře přeplněného sálu se dostalo i na několik dotazů přítomných posluchačů a nakonec i na autogramiádu obou hostů.
Náročný páteční večer zakončili kosmonauté s doprovodem a hosty malým posezením v kavárně Lázeňského domu. A účastníci semináře podobným posezením v baru hotelu Technik. Tam se, jak jinak, nakonec obě skupiny stejně ještě večer společně sešly.

Sobotní program byl zahájen slavnostně – u příležitosti konání KOSMOS-NEWS PARTY oznámil Vladimír Remek zprovoznění svých webových stránek (www.vladimirremek.cz). Následovala druhá část besedy s kosmonauty – tentokrát již bez veřejnosti a s otázkami výrazně odbornějšími než v pátek. Došlo na témata přípravy a tréninku kosmonautů, budoucnosti kosmonautiky, kosmické techniky a řadu dalších velmi zajímavých dotazů.
Následovala tradiční společná fotografie všech účastníků KNP a potom již oba kosmonauté podepisovali, podepisovali, podepisovali – fotografie, knihy, brožury, filatelistické obálky, sběratelské materiály…
Plánovaný čas odjezdu obou kosmonautů (jedenáctá hodina dopolední) uplynul, ale oběma pánům patří náš veliký dík za to, že seděli a podepisovali až do chvíle, kdy byli všichni zájemci uspokojeni.
Teprve potom se pan Sigmund Jähn vydal zpět do Německa a pan Vladimír Remek vstříc svým dalším sobotním povinnostem.
Setkat se najednou s dvěma “živými” a skutečnými kosmonauty se většině účastníků bohdanečského semináře doposud nepodařilo, natož mít možnost se s nimi vyfotografovat, promluvit, podat ruku, … Pro některé nadšence, kteří se zajímají o kosmonautiku třeba i celoživotně, to bylo vůbec první setkání s kosmonautem.

Protože dopolední blok s našimi kosmickými hosty byl delší, došlo “operativně” ke změně – místo vyprávění pana kolegy Cacky o výletu do Ruska (samozřejmě za kosmonautikou, jak jinak) následovalo téma bezesporu podobně zajímavé – oběd! Po kuřecím plátku s broskvemi a sýrem se část účastníků – členů Kosmo Klubu – sešla na svém čtvrtém sjezdu.

A přesně ve 14:00 hodin začal odpolední blok přednášek – maratón ukončený až ve čtvrt na devět večer. S novými informacemi o Mezinárodní kosmické stanici, startech pilotovaných lodí a životě astronautů na oběžné dráze přišel Antonín Vítek (“Má ISS naději?”), následovali pánové Bedřich Růžička (“Space Shuttle – smrtící past”) a Jan Kusák (“Těžké nosiče pro nové kosmické úkoly”). Krátké přestávky mezi jednotlivými přednáškami trávila velká část účastníků před televizorem v předsálí sledováním upřesňujících se výsledků parlamentních voleb nebo probíráním vystavených materiálů či nabízených knížek a časopisů.
Na závěr odpoledního programu byl zařazen příspěvek (No, příspěvek? Dlohatánská reportáž!) pana Juliuse Cacky o jeho plánovaném, a neuskutečněném, výletě na kosmodrom Bajkonur na start Sojuzu TMA-8 (Vinogradov, Williams, Pontes) a neplánovaném, ale o to zajímavějším, náhradním programu v moskevských střediscích kosmického průmyslu, včetně návštěvy Hvězdného městečka. Veliké množství promítnutých fotografií zavedlo všechny posluchače v sále hotelu Technik do míst, kam se většina z nás asi nikdy nepodívá. A protože fotoaparát držel v ruce na slovo vzatý odborník na kosmonautiku je jasné, že nešlo o “propagační” fotografie běžně zveřejňované, ale o záběry s velkou odbornou hodnotou. Kdo neviděl, může litovat…

Večer následoval tradiční program – večeře v restauraci “Pod radnicí” a potom posezení v baru hotelu Technik. A téma? Kupodivu – kosmonautika!

Nedělní ráno – a poslední programový blok letošní KOSMOS-NEWS PARTY. Nejprve kratší povídání o nutnosti a možnostech vzdělávání mládeže (Milan Halousek), následované informací ředitele České kosmické kanceláře Jana Koláře o aktivitách ČKK a spolupráci s ESA. A o úplné finále se podělili Radek Valkovič s přednáškou na téma “Sojuz v 60.letech – těžké začátky” a Tomáš Přibyl se čtvrtým dílem povídání o cestách za kosmonauty (“Blízká setkání kosmického druhu”).

A tím šestý ročník mezinárodního setkání KOSMOS-NEWS PARTY skončil. Byl mimořádný hned v několika bodech – nebylo takové horko jako v ročnících předcházejících, opět byl překonán rekord v počtu účastníků (celkem 82 zaregistrovaných posluchačů, přijeli všichni z přihlášených!), poprvé byla část programu určena i pro veřejnost, a měli jsme možnost se setkat osobně hned se dvěma kosmonauty.

Nashledanou napřesrok na sedmé KOSMOS-NEWS PARTY.
Milan Halousek


KOSMOS-NEWS PARTY 2007
se uskuteční o víkendu
11. - 13. 5. 2007


FOTOGALERIE KOSMOS-NEWS PARTY 2006

Přednášející KOSMOS-NEWS PARTY 2006:
Miroslav KÁŇA Antonín VÍTEK Bedřich RŮŽIČKA
.
Jan KUSÁK Julius CACKA Jan KOLÁŘ
.
Milan HALOUSEK Tomáš PŘIBYL Radek VALKOVIČ
.
Beseda pro veřejnost - pátek, Lázeňský dům
.
Beseda - sobota dopoledne
.
Přednáškový sál
.
Autogramiáda kosmonautů
.
Autogramiáda kosmonautů
.
Účastníci...
.
Účastníci...
.
Napjaté čekání na výsledky Voleb 2006
.
Výstava

Společná fotografie všech  účastníků KNP 2006 v plném rozlišení  (3 MB)

                                                                                                                                                                                       (foto: Milan Halousek, Dan Lazecký)


Počet účastníků všech dosavadních ročníků KNP:

82

72

59

46

38

21

KNP 2001 KNP 2002 KNP 2003 KNP
2004
KNP
2005
KNP
2006

Přehled všech účastníků předchozích ročníků KOSMOS-NEWS PARTY
si můžete prohlédnout ZDE


KOSMOS-NEWS
PARTY 2001

.
KOSMOS-NEWS
PARTY 2002

.

KOSMOS-NEWS
PARTY 2003

KOSMOS-NEWS
PARTY 2004

KOSMOS-NEWS
PARTY 2005


KOSMOS-NEWS


Stránky upraveny pro MSIE 5
rozlišení stránky 800x600

Aktualizace stránek: 8.7.2006
© 2006 - Milan HALOUSEK

Máte zájem o další informace? Zeptejte se! (e-mail)

 

Chcete-li být aktuálně informováni o změnách
na těchto stránkách stačí zadat svojí e-mailovou
adresu do okénka a stisknout "Hlídej!"