2. KOSMOS-NEWS PARTY

 

SE USKUTEČNILA V TERMÍNU 31.5. - 2.6.2002
V PARDUBICÍCH (LÁZNÍCH BOHDANEČ)


 

POHLED DO UČEBNY

STÁLE BYLO CO PROHLÍŽET ...
.
POHLED DO UČEBNY PŘI PŘEDNÁŠCE  

 

 

VZÁCNÝ HOST - OLDA PELČÁK
.

Publicista Pavel TOUFAR

OLDA PELČÁK VYPRÁVÍ ...
.
SLEDUJEME PRŮLET ISS NAD NAŠIMI HLAVAMI PŘI PŘEDNAŠCE ...
.

DEBATY ...

... A ZASE DEBATY
.
... A JEŠTĚ DEBATY (STÁLE O KOSMONAUTICE)

 

VÝSTAVA PAPÍROVÝCH MODELŮ
.

BURZA KNIH S KOSMICKOU TÉMATIKOU

ČÁST VÝSTAVY  AUTOGRAMŮ ASTRONAUTŮ


Co napsat o právě skončené KOSMOS-NEWS PARTY?…

… že byla perfektní a že se mě osobně moc líbila. A že bych velmi rád poděkoval všem účastníkům za to, že díky nim to vše dopadlo tak dobře. Já jsem sice setkání připravil a zorganizoval – ale na kvalitním průběhu jste měli hlavní zásluhu vy všichni přítomní.

Hned na začátek mě potěšil fakt, že se už v pátek sjela drtivá většina účastníků – takže program mohl začít naplno hned od začátku. A že setkání začalo ve velkém stylu za to “může” neočekávaná a neplánovaná návštěva pánů Oldřicha Pelčáka a Pavla Toufara v páteční podvečer. Když jsem před několika měsíci sliboval a potom z

Po neplánované – ale milé – úpravě pátečního podvečerního programu jsme pokračovali v povídání, prohlížení sbírek a materiálů až do pozdních nočních hodin. Na učebně se i létalo s raketoplánem a přistávalo na Měsíci a Marsu – samozřejmě, že pouze na počítačovém simulátoru.

Sobotní ráno přivedlo do našeho “houfu” i zbývající přihlášené účastníky letošní PÁRTY a maratón přednášek tedy mohl vypuknout. Povídání o berlínském kosmickém veletrhu vystřídali astronauté z programu Apollo a potom i ti současní – budující Mezinárodní kosmickou stanici ISS. Ty potom vystřídalo kuře servírované v hotelové restauraci a odpočinek před odpolední porcí přednášek. A zase před posluchači defilovali astronauté, nosníky, moduly, panely a kolektory z budované kosmické stanice v podání precizního Tondy Vítka. Potom se všichni přítomní dozvěděli od osoby nejpovolanější, předsedy sekce “KOSMOS” České námětové společnosti Českého svazu filatelistů Juliuse Cacky, jak filatelisté dokumentují ve svých sbírkách kosmické dění a proč je “obálka s podpisem astronauta na filatelistické burze levnější než ta samá bez podpisu…”.

V další části sobotního odpoledne informoval Jan Kolář, předseda Rady Vlády ČR pro přidružení České republiky k ESA, o aktivitách ČR v evropském kosmickém průmyslu a o tom co se připravuje pro další období. Následoval návrat o čtyřiatřicet roků zpět do pošmourného březnového dopoledne kdy při cvičném letu zahynul první kosmonaut světa Jurij Gagarin. A závěr oficiálního sobotního programu obstaral Aleš Holub se svým zamyšlením nad tím, jak zlevnit kosmonautiku a přiblížit jí lidem – tedy především turistům.

Po dobré večeři pokračovalo povídání, vyprávění, prohlížení … Ale ještě nás čekal jeden bod plánovaného programu. Před desátou hodinou večerní jsme se vydali na kontrolu dodržování pracovní morálky a discipliny osádky Mezinárodní vesmírné stanice. Místní “občan” sice málem rozbil džbánek s pivem, když nevěřícně zíral na skupinu stojící se zvrácenou hlavou na kraji louky, ale průlet ISS přímo nad našimi hlavami jsme si ujít nenechali. Nezbylo nám, než posádku ISS pochválit – letěla přesně na čas, pohybovala se odpovídající rychlostí, stroj měla vzorně osvětlený. Jedinou výtku by bylo možné vznést k tomu, že přiletěli “trochu” z jiného směru než jsme je očekávali my! Ale jestli to nebylo spíše tím, že my jsme koukali malinko jinam. Naštěstí se ten jediný, který od začátku tvrdil že stejně vůbec nic neuvidí, pan kolega Harus, díval ve správný čas správným směrem.

Sobotní den byl dlouhý, to však nezabránilo těm nejodolnějším posedět u baru do pozdních nočních hodin a probrat při tom kosmonautiku od “A” do “ZET”.

Nedělní dopolední blok zahájilo povídání o plánovaní letů na Rudou planetu a o tom, co bude ještě potřeba všechno udělat aby se let na Mars mohl vůbec uskutečnit. A finále letošní KOSMOS-NEWS PARTY obstaral Tomáš Přibyl se svou přednáškou o kosmické turistice a kosmických turistech.

A potom už byl pouze čas na poslední stisky rukou a na slib, že se sejdeme zase za rok v Bohdanči a nebo už letos na podzim na semináři Kosmonautika (22.-24.11) ve Valašském Meziříčí.

Celé setkání bylo doprovázeno několika výstavkami – Vláďa Plachý opět představil své plastové modely a letos mu konkurenci dělaly velice hezké papírové modely Petra Baldy a Miloše Drábka. Autogramy ze své sbírky představil Patrik Pluhař a i několik dalších účastníků. K vidění byly fotografie z návštěv amerických astronautů J.Lovella, E.Cernana a J.Blahy v ČR, originální nášivky ze skafandrů J.Blahy, QSL lístky za radioamatérské spojení s posádkou MIRu či obálky z nedoručených dopisů americkým astronautům. I nejmladší účastník setkání – devítiletý Štefan Štork představil několik plastových modelů ze své sbírky.

Neočekávaným bodem doprovodného programu byla i veliká krabice starých knih s kosmickou tématikou, kterou s sebou přivezl Jan Kolář. I přesto, že většina knížek byla v ruštině, byl o ně byl nebývalý zájem. Kdo by také nechtěl mít doma např. Gagarinovu knížku o jeho letu do kosmu, knížky o Ciolkovském nebo Koroljovovi s množstvím neznámých a unikátních fotografií. Či knížky které o svých cestách do vesmíru napsali mnozí sovětští kosmonauté.

Co napsat závěrem? Věřím, že se všem zúčastněným v Bohdanči líbilo a že přijedou napřesrok znova. Atmosféra setkání byla výborná, slyšeli jsme mnoho zajímavých přednášek i mohly vidět spoustu zajímavých materiálů.

Páteční návštěva Oldřicha Pelčáka a Pavla Toufara, sobotní Jana Koláře a třídenní účast předních odborníků Tondy Vítka nebo Tomáše Přibyla – to byly ty nejdůležitější body které zabezpečily úspěch celého setkání. Velice zajímavá (a doufám, že i pro ně) byla účast našich polských kolegů Waldemara a Macieje, kteří přinesli veliké množství nových informací o kosmonautice v Polsku i o kosmonautice obecně. Ale hlavně bylo potěšitelné, a pro budoucnost povzbudivé, že všichni přítomní dokázali přispět svým dílem ke zdárnému výsledku celého setkání. V neposlední řadě patří veliké poděkování Vítkovi Formánkovi, řediteli hotelu TECHNIK, sběrateli a kamarádovi. Bylo to u něj moc prima. Prostředí, jídlo, ubytování, zabezpečení …

Ještě jednou děkuji všem za všechno a za rok AHOJ!
Milan Halousek


 ABECEDNÍ SEZNAM VŠECH ÚČASTNÍKŮ KNP 2002

Karel BEJČEK, Hradec Králové  
Petr BOČEK, Tovačov 
Julius CACKA, Praha 
Vladimír DEMETER, Prešov, SR 
Petr FENCL, Vysoké Mýto
Michal FILIP, Tábor 
Milan HALOUSEK, Pardubice  
Jaroslav HARUS, Vinařice
Aleš HOLUB, Most   
Josef HROMAS, Zbořený Kostelec
Ivo HUDEC, Praha
Miroslav KÁŇA, Milíkov   
Jiří KAŠPAR, Praha
Václav KNOLL, Bohdaneč 
Jan KOLÁŘ, Praha  
Martin KOSTERA, Krnov  
Stanislav MLÝNEK, Kněždub
Jan MOCEK, Bohdaneč  
Jaroslav NAVARA, Havířov
Luboš NOVÁK, Praha
Ladislav PÁTEK, Chotěboř 
Oldřich PELČÁK, Praha 
Václav PERTL, Varnsdorf
Vladimír PLACHÝ, Pardubice
Patrik PLUHAŘ, Přerov  
Tomáš PŘIBYL, Brno  
Vladimír ŘÍHA, Praha  
Maciej STOLOWSKI, Kolo, PL  
Jiří ŠTORK, Úvaly
Štefan ŠTORK, Úvaly
Pavel TOUFAR, Praha    
Marian VÁŇA, Klatovy    
Michal VAVŘINA, Pardubice    
Antonín VÍTEK, Kytín   
Kamil VOJTASÍK, Ostrava    
Jiří VOPÁLKA, Vlašim
Petr VRBICKÝ, Hradec Králové
Waldemar ZWIERZCHLEJSKI, Czestochowa, PL   


Program KNP 2002

Pátek 31.5.2002
večerní blok:
Kosmonautické informace na Internetu – Antonín VÍTEK
Beseda s Oldřichem PELČÁKEM a Pavlem TOUFAREM

Sobota 1.6.2002
dopolední blok:
ILA BERLÍN 2002 – Tomáš PŘIBYL
Posádky pro program Apollo – Tomáš PŘIBYL
Výstavba ISS pokračuje (1.část) – Antonín VÍTEK

odpolední blok:
Výstavba ISS pokračuje (2.část) – Antonín VÍTEK
Astrofilatelie – Julius CACKA
Česká republika a přínos ESA – Jan KOLÁŘ
Proč a jak zahynul Jurij Gagarin – Milan HALOUSEK
Jak zlevnit kosmonautiku – Aleš HOLUB

Neděle 2.6.2002
dopolední blok:
Problémy pilotovaného letu na Mars – Aleš HOLUB
Kosmická turistika – Tomáš PŘIBYL 


A ještě dopis Dana LAZECKÉHO který ze zdravotních důvodů nemohl být při tom ...

 VŠEM Z BOHDANEČE

Vážení přátelé…
Na úvod dopisu a to ať již ze zdvořilosti a nebo naučené zvyklosti si vás všechny dovoluji pozdravit.

Neubránil jsem se prostě a jednoduše situaci, která u mne nastala. Dlouho jsem se těšil a to doslova jako malý kluk na skutečný odvaz, mezi svými. Těšil jsem se a plánoval si dny, které dá se říci považuji za svůj svátek, který se opakuje jen jednou do roka. Tímto svátkem mělo být další setkaní příznivců kosmonautiky. Ano to KOSMOS NEWS PARTY, jehož zchystání a zorganizování se ujal velmi ochotně vám všemi dobře znám Milan Halousků. Sám vím jak mohlo být, protože jsem měl tu čest být na prvním setkání tohoto druhu v roce minulém. Co čert chtěl a ne já, příroda si poněkud u mne postavila hlavu a nebo dokonce a to rázně prosadila svou. Má zdravotní problémy, která těsně před vypuknutím nastaly, mi nedovolily se zúčastnit druhého setkání v Bohdaneči. Přemlouval jsem doktora, a zbytek toliko váženého člověčenstva pohybujících se výhradně v bílých pláštích- ale, ale marně. Nezbývalo něž popřát kolegovi Šťastnou cestu a čekat až se vrátí.

Co se dělo v Bohdaneři vím jen z kusých zpráv a zase díky Milanovi, a pevně věřím, že to vše stálo za to. Zvláště, když jsem se dověděl, že přítomni byli i pánové Pelčák a Toufarů. Co naplat, a tak jsem se zařekl, že už si dopředu nic nebudu plánovat, a snad začnu být i pověrčivý. Jsem však velice rád, že jste se sešli v tak hojném počtu, a svým způsobem i za to děkuji. Jsem přesvědčen, že kosmonautika u nás zase až tak zle na tom není …

Dnes, 5.6.2002 jsem otevřel schránku na dopisy, a doslova se mi zlepšila nálada. Co nevidím pohlednice a dopis z Ruska. Čtu první pohlednici a je mi fajn - kluci vy jste si na mne vzpomněli - huráááá no to je paráda. Mooooc vám všem děkuji - jsem polichocen a rád. Musím vám tedy takto a zde na tomto místě vyseknout svou poklonu - a veliké díky. Rád bych poděkoval všem, kteří jsou podepsaní, ale vlastně všem, kteří v Bohdaneči byli. Nechtěl bych zapomenout také na Polské kolegy - taky mám z nich radost a doufám, že se naše setkaní do budoucna rozšíří a mnoho dalších.

Drodzi prziacziele bardzo vam czeinkuje za te ochote i przibyczie tutaj do nas do Czech. Badzo sobe cenie ochote a sprzijazn - jescze raz bardzo dzienkuje.

Tak a to je tedy ode mne vše co jsem musel sdělit

S pozdravem Daniel Lazecký


 

KNP 2001

KNP 2003

AKTUÁLNÍ ROK